ATAN FİLTRASYON SİSTEMLERİ SAN ve TİC. LTD. ŞTİ.

DİZEL KİRLENME ve ETKİLERİ ve ÇÖZÜMÜ

DİZEL KİRLENME ve ETKİLERİ

Günümüzde kullandığımız biyodizel karışımlarında dizel kirliliği kaçınılmazdır. Tedavi edilmeden bırakılırsa, kirlilik dizel motorlu jeneratörler, araçlar ve ekipmanlar için sorunlara neden olacaktır.

Dizel kirliliği nedir?

Avrupa'da satın aldığımız dizel, %93 petrokimya dizel ve %7 biyodizel karışımıdır. Biyodizel - veya FAME (Yağ Asidi Metil Ester), 2011'den beri petrokimyasal dizele eklenmiştir.

Bu biyodizel karışımı, saf petrokimya dizeline göre daha az kükürt içerir ve CO2 emisyonlarını %50'ye kadar azaltır.

Bununla birlikte, dizelde biyolojik organizmaların varlığı, kirlenmenin oluşması için ideal ortamı sağlar. 

Kısa videomuz dizelin neden kirlendiğini ve sorun göz ardı edilirse ne olacağını açıklıyor.

Dizel kirlenme türleri. 

Dizel yaşlandıkça 3 ana kirlilik türünden muzdariptir:

Su Kirliliği -

Çözünmüş Su: Kimyasal olarak çözünen veya suya emilen ve molekül tarafından moleküle dağıtılan su. Çaydaki şekeri düşünün.

Emülsifiye Su: Dizelde çok küçük su damlacıkları asılı kalır. Salata sosundaki yağı ve sirkeyi düşünün.

Serbest Su: Dizelde süspansiyondan düşen ve tankın dibinde toplanan su. Çözünmüş su dizelin dengesini etkileyebilirken, daha sorunlu olan serbest ve emülsifiye sudur.

Sadece yakıt sistemine ve motora zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda dizel depolama sistemlerinde mikrobiyal büyümeyi (diğer adıyla dizel böceği) destekler.

Katı Partikül Kontaminasyonu (Kirliliği) -

Asfaltinler:
Tüm petro-kimyasal dizel yakıtlarda az ya da çok bulunur. Varlıkları, dizel sıcaklığı ve oksidasyondaki değişikliklerle artma eğilimindedir. Dizelde çözünmeyen sert, kırılgan parçacıklardır. Asfaltinlerin boyutu genellikle 2 mikrondan küçüktür ve bu da onları bir yakıt enjeksiyon sistemine nispeten zararsız hale getirir.

Bununla birlikte, motor filtrelerini kolayca bloke edebilecek veya enjektörlere zarar verebilecek daha büyük parçacıklar halinde toplanabilirler. Bu partiküller, bir yakıt tankının dibinde toplanır ve genellikle mikrobiyal kontaminasyonla karıştırılan yağlı bir çamur oluşturabilir.

Zamklar ve diğer Organik Kirleticiler: 
Biyodizelin oksidasyon kararlılığı petro-kimyasal dizele göre daha düşüktür. Yakıt oksijenle temas ettiğinde, kimyasal reaksiyonlar dizeli peroksit, organik asitler ve yapışkan çökeltiye dönüştürür. Bu yumuşak, yapışkan maddeler yakıt filtrelerine ve motor bileşenlerine yapışabilir ve asit erozyonuna neden olabilir.

Diğer Parçacıklar: 
Yol tozu ve kum, kurum, yakıt deposu pası, motor aşınma parçacıkları gibi. Kaynağa bakılmaksızın tüm parçacıklar, yakıt enjeksiyon sistemi veya motorda aşınma veya hasara neden olma potansiyeline sahiptir.

Çamur:
İnsanlar dizel yakıt sistemlerindeki ve depolama tanklarının altındaki "çamur" dan bahseder. Genellikle yukarıdaki kirleticilerden biri olarak yorumlanır. Gerçekte, bu kirletici maddelerin bir kombinasyonu çamur oluşturmak için birleşir.

Mikrobiyal Büyüme (Dizel Böcek) -

Bir dizel depolama tankındaki mikrobiyal büyüme, genel olarak "dizel böcek" terimi ile bilinir. Dizel böcek, tek bir organizma türü değildir. 100'e kadar farklı bakteri, küf ve maya türü korumasız dizel sistemlerini etkiler.

Bakteriler: 20-30 dakikalık oluşturma süresine sahip, tipik olarak 1-10 mikron boyutunda tek hücreler (yani popülasyonun ikiye katlanması için geçen süre). Bir hücre, ılık havalarda 7 saatte 2 milyona çarpabilir. Bakteriler zamanla dizeli bozar.

Küf: Uzun çok hücreli filamentlere sahip bir tür mantar. Dizeli bozduklarına dair çok az gösterge vardır, ancak uzun teller nedeniyle filtreleri engellemede etkilidir.

Maya: Farklı, yavaş büyüyen bir mantar türü. Mayalar tipik olarak 3-4 mikron boyutundadır.

Biyofilmler: Dizel depolama tankının duvarlarına yapışan karmaşık mikrop yapıları. Serbest yüzen mikroplar bir yüzeye konduğunda ve kendilerini ona bağladıklarında bir biyofilm oluşmaya başlar. Bu ataşman başlangıçta tersine çevrilebilir.

Çıkarılmazlarsa yapılarını değiştirmeye ve geri dönüşü olmayan bir şekilde bağlanmaya başlarlar. Bu mikroplar daha sonra bölünmeye ve koloniye katılmak için diğer mikropları çekmeye başlar. Biyofilmler, zamanla milimetre kalınlığa kadar büyüyebilen ve milyarlarca mikrop içeren karmaşık yapılardır. Bazen, belki de tank türbülansını takiben, biyofilm parçaları çöker ve yakıt filtrelerini tıkar. Biyofilmlerdeki böcekler de asit salgılar. Bu asit, metal bir yakıt deposunu aşındırır. Birçok delikli tank, biyofilm oluşumunun bir sonucudur.
Image

Dizel Kontaminasyonu (Kirliliği) Nasıl Belirlenir?

Bir sorununuz olduğunu gösterebilecek birkaç özellik vardır:

1- Yakıt tüketiminde bir artış fark edersiniz. Kirlenmiş dizel, temiz yakıt kadar güç üretmez. Ayrıca, kirlenmiş yakıtın motora verdiği hasar (aşağıya bakınız) mekanik verimini düşürür.

2- Motorun güç çıkışının normalden daha düşük veya devirlerinin normalden daha yüksek olduğunu görüyorsunuz. Her iki durum da motorun kısmen hasar gördüğünü ve / veya yakıtın temiz olmadığını gösterir.

3- Yakıt filtrelerini normalden daha sık değiştirmeniz gerekir. Kirlenmiş yakıt daha fazla katı partikül ve mikrop içerir. Bunlar filtreleri tıkar ve motoru yakıt tüketmez. 

4- Yakıt enjektörlerini daha sık temizlemeniz gerekir. Enjektörlerin normal çalışmada nadiren temizlenmesi gerekir. Motorunuz güç kaybediyorsa ve enjektörlerin performansının kötü olduğundan şüpheleniliyorsa, bu kirlenmenin enjektörleri engellediğini gösterebilir. Enjektörlerin derhal temizlenmesi tavsiye edilir. Daha sonra değiştirmekten daha ucuzdur.

5- Egzozdan yoğun duman görüyorsunuz. Ününün aksine, temiz dizel motor ısındığında temiz egzoz emisyonları üretir. Duman, yanma işlemi sırasında bir şeyin yanmadığını gösterir. Soğuk motorlarda bu fazla mazot olabilir. Sıcak motorlarda, kirletici olma olasılığı daha yüksektir.

Dizel Kontaminasyonu (Kirliliği) Nasıl Belirlenir?

6- Servis, piston segmanlarının ve silindir balatalarının çukurlaştığını ve aşındığını ortaya çıkarır. Kirlenmiş yakıt, aşınma veya asidik erozyon yoluyla motor parçalarına zarar verebilir.

7- Yağ tüketiminde veya yağ kirlenmesinde bir artış fark ettiniz. Aşınmış piston halkaları, motorun yanma odalarından yağına geçmesine izin verir. Petrol aynı zamanda diğer tarafa da geçebilir. Yakıt kirliliği, piston segmanlarının aşınmasının nedenlerinden biridir.

8- Yakıt testi koyu, opak yakıtı ortaya çıkarır. Yakıt testinin en basit şekli, "yakıtınıza bakın" demenin ayrıntılı bir yolu olan "net ve parlak" test olarak adlandırılır. Temiz dizel berrak ve sarı (veya kırmızı). Kirlenmiş yakıt genellikle karanlıktır. İçini göremeyebilirsiniz. Çıplak gözle görülebilen katı kontaminantlar içerebilir.

9- Test, "çürük yumurta" kokusunu ortaya çıkarır. Temiz dizelin, hepimizin tanıdığı kendine özgü bir kokusu vardır. Çürük yumurta kokusu alırsanız, dizelin çürüyen mikrobiyal kirleticiler içerdiğini gösterir.

Bu faktörlerden herhangi biri, kirli yakıtın motorunuzun güvenilirliğini tehdit ettiğini gösterir. Motorunuzun zaten kısmen arızalandığını öne sürüyorlar. Kontaminasyon, tedavi edilmezse tamamen arızaya neden olabilir.

Kontaminasyon neden bir problemdir?

Modern motorlar, yakıt kirleticilerine karşı inanılmaz derecede hassastır. Motor filtreleri tıkanabilir ve yakıt enjektörleri hasar görebilir, bu da motorun tamamen arızalanmasına neden olabilir. Motor bir hastaneye, veri merkezine veya bankaya acil durum gücü sağlayan bir jeneratörü çalıştırırsa, bunun büyük etkileri olabilir.

Şebeke elektriğinin kesilmesi durumunda yedek jeneratörler bir binanın son çaredir.  %100 güvenilir olmaları gerekir. Hiçbir yedekleme stratejisi, kirlenmiş yakıtın güç kaynağını raydan çıkarması olasılığını kabul edemez.

Dizel kontaminasyonu nasıl önlenir?

Dizelinizi temiz ve kuru tutmanın anahtarı kapsamlı bir yakıt şartlandırma programıdır. Bu, üç adımı içermelidir:

* Düzenli test.
* Yakıt ve depo temizliği.
* Dizel parlatma.
* Havalandırma kapanları,
* Hacimli filtreler
* Normal yakıt filtreleri, gibi ürünlerle programın etkinliğini artırabilirsiniz.

Ancak bu hizmetler için 4 veya 5 farklı tedarikçiye gitmek yerine IPU, yakıt koşullandırma için tek durak noktasıdır. Size 3 adımlı eksiksiz bir program sağlayabiliriz. Kısa videomuz, programın aşamalarını ve bunun dizelinizi nasıl temiz ve kuru tutabileceğini açıklıyor.

Yakıt kalitesi söz konusu olduğunda, önleme her zaman iyileştirmekten daha iyidir.

IPU, dizel veya biyodizelin depolandığı her yerde optimum yakıt durumunu izlemek ve sürdürmek için etkili süreçler kullanmanızı tavsiye eder. Bunların bir servete mal olması gerekmez. Bazılarının hiçbir maliyeti yok. Genellikle iyi bir yakıt temizliği söz konusudur.

Dikkate alınacak önlemlerden bazıları şunlardır:

* Güvenilir kaynaklardan yakıt satın alın.

* Tüm tankları bakımlı ve sızdırmaz tutun.

* Borunuzu iyi durumda tutun. Depolama tanklarınız kuru, korunaklı bir alanda olsa bile borular o kadar şanslı değildir. Boru tesisatınızı sert koşullar etkiliyorsa, plastik borular kullanmayı düşünün.

* Tankları yeniden doldururken daima önerilen yöntemleri izleyin.

* Mümkünse yakıtı soğuk tutun.

* Nem yüklü havadan su yoğunlaşmasını azaltmak için yakıt depolarını olabildiğince dolu tutun.

* Her hareket ettirildiğinde yakıtı filtreleyin.

IPU Havalandırma Tuzakları -

Bir depolama tankının havalandırma deliği, en zayıf halkasıdır. Dizelinize ulaşmak için en kolay nem yoludur. Geceleri tankın tepesindeki hava soğur ve daralır. Bu, havalandırma yoluyla tanka taze hava çeker. Bu yeni hava beraberinde nem getirir. Nemin bir kısmı dizelin tarafından emilir. Ertesi günün sıcağında havanın bir kısmı dışarı atıldıktan sonra, süreç ertesi gece kendini tekrar eder. IPU'nun havalandırma kapanları, havalandırma deliklerinden nemin girmesini önler. Nem, tankın nefes alma döngüsü sırasında filtre tarafından tutulur. Nefes verme döngüsü sırasında hava, filtredeki nemi atmosfere geri püskürtür. Kendi kendini idame ettiren bir sistemdir.

IPU Yakıt Arıtma - 

Her motorda kirleticileri çıkarmak için bir yakıt filtresi bulunur. Filtre, dizel yanma odasına girmeden önceki son savunma hattıdır. İnce partikülleri ve bir miktar suyu giderir.

Ancak normal yakıt filtrelerinin bir sınırlaması vardır. Çok büyük miktarlarda dizel kirlenmesini kaldıramazlar. Özellikle zorlu ortamlarda tıkanırlar. Filtre elemanlarını değiştirmek pahalı, rahatsız edici ve zaman alıcıdır.

IPU’nun Yakıt Arıtma Sistemi, zorlu ortamlarda çalışan motorlar için ilk savunma hattınızdır. Madenlerdeki, taş ocaklarındaki veya gemilerdeki motorlar, Purifiner’ın ağır partikül ve su kirliliğini giderme becerisinden yararlanır.

IPU DieselCheck -

IPU’nun DieselCheck yakıt testleri, hatalı teslimatların veya tank ihlallerinin neden olduğu kirlilik konusunda sizi uyarır.

DieselCheck yakıt testi, yakıtınızdaki kirlilik türlerini ve seviyelerini vurgular. Daha sonra ne bulduğumuzu ve en önemlisi nasıl tedavi edeceğimizi açıklamak için size basit bir rapor sunuyoruz.

IPU ClearTank -

IPU’nun ClearTank temizleme hizmeti, yakıtınızı uzun vadeli koşullandırma için hazırlayan tek seferlik bir işlemdir.

Temizlik, tıpkı kirli bir arabayı cilalamayacağınız gibi, yakıt parlatma işleminden önce gerçekleştirilmesi gereken önemli bir adımdır. IPU’nun ClearTank servisi hem yakıtı hem de depoyu aynı anda temizleyerek yakıtınızı temiz ve kuru bırakır.

IPU Dizel Savunma -

Ne yazık ki, temiz yakıt uzun süre temiz kalmaz. IPU’nun tank üstü Dizel Savunma ve mobil parlatma birimleri, yakıtı EN590 ve ISO 4406 standartlarına göre koruyarak kritik uygulamalarınızı güçlendirmeye hazır olmasını sağlar.